Førstehjælpskursus til baby og børn
Hvis dit barn får noget galt i halsen, eller din baby pludselig stopper med at trække vejret, skal vi yde førstehjælp.
Vil du være i stand til at hjælpe?
Derfor har vi et særligt førstehjælpskursus til småbørn
Hver dag kommer et barn til skade, fordi de enten er uheldige, klodsede eller nysgerrige. Barnet kan også være syg eller ramt af en infektionssygdom. Som ansvarlige for børn og babyer skal vi i situationen kunne forholde os rolige og yde den nødvendige førstehjælp.
Derfor bør førstehjælp til spædbørn prioriteres højt – og vores førstehjælpskursus til babyer og børn giver en række nemme metoder til netop det.
Er I f.eks. forældre, bedsteforældre, mødregruppe eller pædagoger, tilbyder vi hos CorHelp et unikt førstehjælpskursus til børn og babyer – med de helt særlige behov og metoder der hører til førstehjælpen til netop denne sårbare gruppe.
Der er både plads til børn og læring på vores førstehjælpskursus til baby og børn
Vil du lære førstehjælp til børn og baby online?
Kurset indeholder viden om:
- En deltaljeret gennemgang af hjerte-Lunge-Redning til børn og babyer
- Fjernelse af fremmedlegemer i luftvejene
- Forebyggelse af førstehjælpssituationer
- Symptomer og førstehjælpen til fald og hovedskader
- “Hvile-position”
- Symptomer og førstehjælpen til forbrændinger
- Symptomer og førstehjælpen til ætsninger
- Symptomer og førstehjælpen til feberkramper og kighoste
- GRATIS medfølger: Børnerelaterede sygdomme og førstehjælpen hertil.
Og meget meget mere!
Køb kurset “Online førstehjælpkursus til børn og babyer” og bliv i stand til at kunne redde både dit og andres børn, hvis uheldet skulle være ude.
Pris: 299 kr.

“Cecilie formår at lave det spændende og alvorligt på samme tid. En berigende undervisning med lærerige øvelser… En dygtig instruktør, det er Cecilie – en meget positiv autoritet med en god tidsstyring.”

“Jeg har fået så meget ud af det, og gik derfra med ro i maven om, at jeg kan handle, hvis uheldet skulle være ude.”
Hvordan er et førstehjælpskursus til børn og babyer hos CorHelp?
Når du er tilmeldt et førstehjælpskursus til baby og børn med CorHelp, kan du være sikker på, at du bliver undervist med høj kvalitet. Vi har fokus på, at teorien skal formidles interessant og virkelighedsnært, så den enkelte kan relatere til situationerne. Derfor er vores scenarier og historier ikke voldsomme og blodige, men nærmere scenarier du kan relatere til, så du trygt kan lære førstehjælp.
Du vil lære at blive en kompetent førstehjælper, som har et system at gå frem efter. Derved er du sikker på, at huske de vigtige elementer, tilkalde den nødvendige hjælp og trygt kunne yde førstehjælp.
Vi lægger meget energi i, at førstehjælpen bliver indøvet hos deltageren. Den bedste måde, hvorpå det bliver gjort, er gennem repetitioner, eller sagt på en anden måde: træning, træning, træning!
Når vi hurtigt kan agere i situationen, er det fordi, at vi har øvet os og dermed er blevet dygtige. Det er især vigtigt i førstehjælpen, hvor “time is life” og afgørende for optimal hjælp.
Derfor kan du være sikker på, at et førstehjælpskursus med CorHelp er spændende, trygt og lærerigt.
